Triki na perfekcyjne oświetlenie wnętrza


Odpowiednio zaplanowane oświetlenie domu przydaje się zwłaszcza w trakcie długich zimowych i jesiennych wieczorów. Wtedy to światło sztuczne musi zastąpić nam nieustanny brak tego naturalnego, pochodzącego ze słońca. Nieprawidłowo dobrane żarówki, ze złą temperaturą barwową, w dodatku rozmieszczone w błędnych lokalizacjach i w zbyt dużej ilości, przyczynią się do powstania we wnętrzu istnego bałaganu i chaosu. Jak tego uniknąć? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia we wnętrzu?Krzesła do restauracji

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na dwie zasady – zasadę spójności i równowagi. Dzięki temu każde pomieszczenie charakteryzować się będzie odmiennym klimatem w zależności od pełnionej w nim funkcji. Możliwe stanie się oddzielenie i wyróżnienie strefy jadalnej, strefy dziennej, strefy kuchennej, strefy wypoczynku czy strefy skupienia. W każdej z nich wykorzystać należy nieco inny sposób oświetlenia, by uzyskać miejsce idealne dla wykonywania poszczególnych czynności.

W salonie, a także w strefie jadalnej idealnym rozwiązaniem będą pojedyncze sufitowe lampy. Dzięki nim pomieszczenie będzie optymalnie oświetlone i jasne, z my będziemy czuć się z nim bezpiecznie. Dodatkowo w takich przestrzeniach, dla dekoracji i dodatkowego klimatu, zastosować można oświetlenie dodatkowe – w formie stojących lamp w poszczególnych strefach oraz oświetlenia dekoracyjnego, wyróżniającego poszczególne elementy, jak obrazy czy lustra. Zupełnie inaczej natomiast podejdziemy do oświetlenia w kuchni, w której istotne jest, by dobrze widzieć wszystkie wykonywane przez siebie prace. W obrębie kuchennych szafek przyda się dodatkowe oświetlenie w postaci halogenów czy taśmy led, które będziemy mogli włączać i wyłączać w razie potrzeby, niezależnie od podstawowego źródła światła. Jeśli jesteśmy właścicielami dwupiętrowego domku jednorodzinnego, doskonałym rozwiązaniem stanie się oświetlenie podłogowe, montowane na poszczególnych stopniach. Jest ono nie tylko praktyczne, ale nadaje wnętrzu oryginalny klimat. Pamiętajmy jedynie, by umieścić włączniki zarówno na parterze, jak i piętrze domu.

Zobacz polecane: oświetlenie ogrodowe.